Indiana a Oklahoma postúpili do finále konferencií

16.05.2014 Celý región

New York 16. mája (TASR) - Basketbalisti Indiany Pacers zvíťazili v noci na piatok na palubovke Washingtonu 93:80, v celej sérii 2. kola play off zámorskej NBA triumfovali 4:2 na zápasy a postúpili do finále Východnej konferencie. Úvod šiesteho duelu patril hosťom, ktorí vyhrali prvý polčas 52:40. Náskok Pacers po koši Davida West v úvode tretej štvrtiny narástol potom na 16-bodový rozdiel, ale domáci nezložili zbrane a zabojovali o zotrvanie v sérii.

Necelých deväť minút pred záverečných klaksónom sa Wizards po prvý raz v zápase ujali vedenia (74:73), ale nasledujúce momenty vôbec nezvládli. Do konca duelu tím z hlavného mesta USA dokázal zaznamenať už len dva koše z hry, čo využili hostia a sériou 17:2 ukončili zápas. Lídrom víťazov bol West, ktorý celkovo nastrieľal 29 bodov.

"Aj napriek tomu, že v druhom polčase sme stratili dvojciferné vedenie, sme nepodľahli panike, hrali sme sústredene s vierou vo vlastné schopnosti. Za predvedenú bojovnosť si postup určite zaslúžime," hodnotil stretnutie West. Indiana sa v konferenčnom finále rovnako ako pred rokom stretne s Miami Heat. Vlani Pacers potrápili neskorších víťazov až v siedmich zápasoch.

"Samozrejme, Miami bude náročnejším súperom ako Washington. V posledných sezónach sme však proti nim odohrali množstvo zápasov, takže vieme ako na nich. Veríme si," povedal pivot Roy Hibbert. Pacers budú mať navyše v prvých dvoch dueloch výhodu domáceho prostredia, úvodný zápas série je na programe v noci na pondelok v Indianapolise.

Tretíkrát za posledné štyri sezóny sa vo finále Západnej konferencie predstaví Oklahoma City. Thunder triumfovali v šiestom zápase na palubovke Los Angeles Clippers 104:98, sériu vyhrali 4:2 a v boji o ligové finále sa stretnú so San Antoniom. Štvrtkový duel bol od úvodu veľmi vyrovnaný. Prvú štvrtinu síce vyhrali domáci rozdielom 14 bodov, ale Oklahoma postupne stratu zmazala a pred záverečnou časťou hry svietil na ukazovateli skóre nerozhodný stav 72:72. Rozhodujúci moment prišiel o niekoľko minút neskôr, keď za stavu 80:80 zaznamenali hostia sériu desiatich bodov za sebou. Clippers ešte zabojovali, ale v závere prišli o vyfaulovaného Blakea Griffina a napokon im na zvrat už nezostali sily. Hlavnou ofenzívnou zbraňou víťazov bol opäť Kevin Durant. Najužitočnejší hráč základnej časti potvrdil svoje kvality, keď nastrieľal 39 bodov a pridal aj 16 doskokov.

"V predchádzajúcom zápase som vôbec nehral dobre, pred tým dnešným som si povedal, že to zmením. Veľmi mi pomohli spoluhráči. Po ich clonách sa mi ľahšie strieľalo, Russell (Westbrook) ma viackrát našiel voľného výbornou prihrávkou. Dnešné víťazstvo je zásluhou práce celého tímu," pochválil po zápase svojich spoluhráčov Durant. Finálová séria Západnej konferencie začína v noci na utorok, výhodu domácej palubovky budú mať v prvých dvoch zápasoch hráči San Antonia.